Wielkanoc

2 kwietnia 2021 r. WIELKANOC to radosne religijne świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Podpowiadamy, jak przeżyć ją w naszych rodzinach i jak wytłumaczyć te tajemnice naszym dzieciom.
Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne, jest pamiątką zwycięstwa życia nad śmiercią. Przedszkolakowi można już opowiedzieć historię zmartwychwstania Chrystusa, można przeczytać fragment z biblii albo obejrzeć jakiś krótki film lub fragment opowiadający o tych ważnych wydarzeniach. Pewien ksiądz zachęca do rozmowy rodziców z dziećmi i też sam podpowiada, jak opowiadać najmłodszym:
• Dlaczego ludzie zabili Pana Jezusa? – Nie wszyscy ludzie chcą postępować dobrze, dlatego że to jest czasami bardzo trudne. Niektórzy pragną urządzać świat po swojemu, nie licząc się z innymi, nawet z Panem Bogiem. Właśnie tacy ludzie, myślący tylko o sobie, zabili Pana Jezusa. Zabili, bo nie chcieli go słuchać.
• Dlaczego przybili go do krzyża? – Śmierć na krzyżu była najokrutniejsza, najbardziej bolesna. Pan Jezus zgodził się przyjąć taką śmierć, ponieważ bardzo kocha każdego z nas. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu jest dowodem niezwykłej miłości Boga do człowieka.
• Co to znaczy, że Pan Jezus zmartwychwstał? – Zmartwychwstać, to ponownie powstać do życia. Pan Jezus, który został ukrzyżowany i złożony w grobie, pokonał śmierć. Odsunął kamień i wyszedł z grobu.
• Gdzie teraz jest Pan Jezus? – Pan Jezus jest w niebie, ale też jest wśród nas: jest obecny w modlitwie, drugim człowieku, w swoim słowie (Piśmie Świętym), w sakramentach świętych. Widzi każdy nasz dobry czyn i cieszy się z tego. Czyniąc dobrze, pokazujemy mu, że go kochamy.
Warto opowiedzieć też dzieciom o SYMBOLACH ŚWIĄTECZNYCH: Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko – symbol nowego życia. Stąd przy wielkanocnym stole dzielimy się jajkiem podczas śniadania, malujemy pisanki wielkanocne, które święcimy w wielkanocnym koszyczku. Wkładamy do niego:
• chleb – symbolizuje ciało Chrystusa;
• jajko – symbol życia;
• baranka – przypomina o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy, a my jesteśmy zaproszeni na ucztę pańską;
• zajączka – jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności;
• wędlinę – symbol dostatku;
• przyprawy, np. chrzan – przypomina mękę Pańską, symbolizuje też siłę fizyczną;
• sól – chroni przed zepsuciem;
• ciasto – symbol umiejętności i doskonałości.
Są też TRADYCJE wielkanocne, ale o tym, drodzy rodzice, opowiedzcie sami, bo przecież każdy z nas ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa 

A my ze swej strony – życzymy radosnego, pełnego ufności i pokoju świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa ! Niech błogosławi nam i naszym bliskim i niech udziela nam potrzebnych łask na każdy dzień, który z Jego pomocą i pod Jego opieką będzie na pewno lepszy i piękniejszy ! Alleluja ! Jezus żyje i jest z nami ! Alleluja !