Przedszkole Sióstr Urszulanek w Pniewach rozpoczęło swoje istnienie we wrześniu 1958 roku pod nazwą „przechowalni” , w której siostry zajmowały się małymi dziećmi matek pracujących cały dzień na roli. Przysposobiono na tę okoliczność domek św. Anny ( przerobiono pokoje, wyposażono pod kątem małych dzieci, zakupiono zabawki). Do opieki nad małą jeszcze gromadką dzieci w wieku 1- 6 lat przeznaczono dwie siostry. Od stycznia 1972 r. powiększającą się gromadkę dzieci przeniesiono do domu nowicjatu na czas przysposobienia domu św. Franciszka, który sprawował funkcję przedszkola do 2000 r.

Od 1973 r. w „przechowalni” były dzieci od 4 miesięcy do 3 lat, zajmowały się nimi s. Euzebia Mielcarek  i s. Monika Gmur.

Od października 1975 r. w  wyremontowanym budynku św. Franciszka (parter z pięcioma pokojami dla dzieci i zapleczem) zajęły 12 dzieci z Pniew. Odpowiedzialna za „przechowalnię”  została s. Urszula Szyp.

9 lipca 1976 r. zostało poświęcone miejsce zabaw i odpoczynku przedszkolaków. Było ich już wtedy 23, a zajmowały się nimi trzy siostry i kilka dochodziło do pomocy w czasie karmienia. Przed tarasem domu wykonany został ogródek do zabaw dla dzieci.

W roku 1977 po raz pierwszy przygotowano z dziećmi Jasełka dla rodziców. Było wtedy 26 dzieci. Z każdym rokiem powiększała się liczba przedszkolaków.

Od roku 1983 utworzono już trzy oddziały dla 50 dzieci w wieku 1 – 6 lat.

Dzieci przebywały w godzinach od 7.00  do 16.00. Opiekę nad nimi sprawowały s.Urszula Szyp, s Irena Murzińska, s.Euzebia Mielcarek, s.Maria Grzybowska i siostry postulantki: s.Ewa Chrzanowska, s.Anna Ratajczak. „Przechowalnia” tętniła życiem !

Dzieci, oprócz zajęć i zabaw w przedszkolu, brały udział w procesjach – sypiąc kwiatki, w przedstawieniach dla rodziców z okazji św. Urszuli, Bożego Narodzenia, Dnia Matki. Na Dzień Dziecka wyjechały do ZOO w Nowym Tomyślu. W tym okresie pracowały także  siostry: s.Danuta Poreda, s.Janina Sieklucka, s.Jolanta Wołos.

W kolejnych latach coraz więcej rodziców zgłaszało swoje dzieci do przedszkola, a warunki były ograniczone – zaczęto  myśleć o  wybudowaniu nowego budynku.

W roku 1990 przyjęto 63 dzieci: w grupie najmłodszej (od 1 do 2,5 lat) było 16  dzieci, w średniej – 19, w najstarszej 28. Siostry realizowały zajęcia dydaktyczne z podstawy programu wychowania przedszkolnego, oprócz tego dzieci uczyły się języka niemieckiego (s.Daniela Jankowska). Dla rodziców organizowano różne spotkania, konferencje z zakresu formacji duchowej i  psychologii, były też wspólne msze św. i spotkania integracyjne. Rodzice przygotowywali przedstawienia i bajki dla dzieci, np. „Akademia Pana Kleksa” ( wystawiana także z okazji Dni Kultury we Wrześni ), „Szewczyk Dratewka”, „O Kasi, co gąski zgubiła” ( nagrywana przez telewizję polską „Ziarno”). Dzieci z rodzicami i siostrami wyjeżdżały na krótkie  i dłuższe wycieczki, np. do Lipnicy Murowanej, do Krakowa, Wieliczki  i Zakopanego.

24 października 1993 r. w przedszkolu miała miejsce uroczysta Msza św. dziękczynna za długoletnią i piękną pracę  s.Urszuli Szyp, s.Euzebii Mielcarek i s.Jolanty Wołos. A przy 67  dzieciach pracowały w tym czasie: s.Irena Murzińska, s.Sylwia Polakiewicz, s.Gabriela Lis, s.Dorota Świątek, s.Jolanta Matuszewska i siostry postulantki.

W kwietniu 1996 r. podjęto decyzję o budowie nowego przedszkola.

W roku 1999 Siostry rozpoczęły pracę w „starym” budynku domu św. Franciszka, a w styczniu 2000 r. przedszkole przeniesiono do nowego już budynku – św. Rodziny z Nazaretu. Przyjęto wówczas 70 dzieci, a dyrektorką przedszkola była s.Jolanta Matuszewska. Ponadto pracowały przy dzieciach: s.Irena Murzińska, s.Barbara Milewska i s.Małgorzata Sterna,  pomagały s.Violetta Stańczak, s.Lidia Waligórska i s.Honorata Miastkowska. W następnych latach przybywało dzieci, zmieniały się siostry, do pomocy przyjmowano osoby świeckie.

W 2006 r. zmieniła się siostra dyrektor – s.Katarzyna Basińska i nauczycielki: s.Marta Wojtas, s.Danuta Ciura. Funkcjonowała też ( od 2001 r.) kuchnia w przedszkolu; prowadzono zajęcia dodatkowe: język niemiecki, język angielski, rytmikę, zajęcia z logopedą, religii uczyła s.Elżbieta Kuriatto.